Lista pytań do negacjonistów klimatycznych

Dlaczego lód arktyczny topnieje (biorąc pod uwagę trend długofalowy 30-40 lat)?

Dlaczego lodowce górskie z roku na rok kurczą się coraz bardziej?

Dlaczego topnieje coraz szybciej Antarktyda Zachodnia, a zwłaszcza Półwysep Antarktyczny? Dlaczego może rozpaść się całkowicie lodowiec Larsen?

Dlaczego lodowiec Totten na Antarktydzie Wschodniej topnieje? Dlaczego ten lądolód szybciej traci masę śniegu niż go napada?

Dlaczego topnieje wieczna zmarzlina i wydobywają się z niej coraz większe ilości dwutlenku węgla i metanu? Czemu powstały od 2016 r. dziury po wybuchach metanu w wiecznej zmarzlinie?

Dlaczego w XXI w. wydobywają się bąble metanu z podwodnych klatratów na powierzchnię wód syberyjskich?

Dlaczego w ostatnich latach jest coraz więcej pożarów w tajgach Kanady i Syberii, w obszarach coraz bardziej suchych jak Kalifornia, Sahel, zachodnia Australia?

Dlaczego w ostatnich latach, zwłaszcza podczas El Nino, występuje coraz większa częstotliwość susz i upałów na świecie; w Sahelu, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, w Kalifornii, w Amazonii, na południu Europy, w Australii?

Dlaczego jest coraz więcej gwałtownych ulew powodujących powodzie nawalne oraz rośnie częstotliwość huraganów, tajfunów, cyklonów, sztormów; u wybrzeży Karaibów i USA, Azji południowo-wschodniej i zachodniej Europy?

Dlaczego coraz prędzej rośnie poziom wód oceanów i mórz (a ocieplenie ma wpływ na zwiększenie rozszerzalności cieplnej i na podgrzewanie lądolodów, które topnieją), który zagraża zatopieniem wielu małych wysp (Malediwy, Tuvalu, Kiribati, Vanuatu, Wyspy Salomona, Nauru) położonych nisko nad poziomem tychże oceanów i mórz?

Dlaczego zwiększyła się dramatycznie siła i natężenie anomalii klimatycznych jak El Nino i La Nina?

Dlaczego coraz więcej gatunków roślin i zwierząt migruje ku biegunom? Dlaczego migrują na północ też ludzie?

Dlaczego spektakularnie następuje ocieplenie, zakwaszenie i odtlenienie oceanów i mórz? Dlaczego rafy koralowe od końca lat 80 wymierają na całym świecie?

Dlaczego wzrost temperatury globalnej o 1 stopień Celsjusza i koncentracji dwutlenku węgla o 120 ppm od początku rewolucji przemysłowej są tak gwałtowne na przestrzeni 250 lat?

Dlaczego wzrost temperatury globalnej do 2 stopni Celsjusza i koncentracji dwutlenku węgla do 450 ppm (a mamy dziś ponad 400 ppm, na początku wieku było 370 ppm, a na początku pomiarów w 1958 r. na Mauna Loa, na Hawajach było 315 ppm, a gdy zanim ruszyła pierwsza maszyna parowa w 1769 r. było 280 ppm) stanowi niebezpieczeństwo dla naszego ziemskiego systemu klimatycznego?

Autor: Jacek Baraniak

Jestem z zamiłowania i z wykształcenia ekologiem, ale tylko z pasji miłośnikiem klimatologii. Obie nauki w szczególny sposób są podobne do siebie, gdyż ludzkość wywiera szczególny wpływ na Ziemię w obrębie tych dwóch dziedzin nauki. Dokonuje destrukcji zarówno względem środowiska przyrodniczego, jak i klimatu naszej planety. W szczególności obu tym dyscyplinom naukowym poświęcony jest ten blog.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: