Przed nami Szczyt Klimatyczny w Bonn

Przed nami Szczyt Klimatyczny w Bonn, do którego Polska nie jest jak widać przygotowana. Ignoruje ustalenia ponad 190 krajów, które wyraźnie podkreślają, że dekarbonizacja gospodarek poszczególnych państw dotyczy w pierwszej kolejności zwiększonej redukcji i w końcu wyzerowania emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych i nie dopuszczenia do tego aby temperatura średnia powierzchni Ziemi przekroczyła 2 stopnie Celsjusza (Glen Peters i in., 2013).
Mamy przy tym ograniczony limit spalenia paliw kopalnych, który według ustaleń delegatów rządów świata wynosi 1000 GtC (gigaton węgla) (Katarzyna Tokarska i in., 2016). Są wyniki badań z Niemiec, że może być nawet jest to 760 GtC, które możemy spalić tylko w ciągu 18 lat i 2 miesięcy. A potem to już nas czeka katastrofa klimatyczna. Przekroczenie 2 stopni Celsjusza.

Czy przedstawiciele rządów świata, którzy przyjadą do Bonn ustalą jeszcze radykalniejszy plan dekarbonizacji swoich gospodarek? Nawet kosztem podniesienia PKB przy transformacji energetyki? Przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii?  (M. Steinberg, 1999)
Zdjęcie. Premier Fidżi i przewodniczący COP23, Frank Bainimarama wyraził to w swoim przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku we wrześniu, wyrażając "solidarność i współczucie" ludziom niedawno dotkniętym niszczycielskimi huraganami na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych.(źródło)
Trudno powiedzieć. Miejmy nadzieję, że cele wytyczone w Paryżu, w grudniu 2015 r. będą nie tylko utrzymane, ale i w pełni realizowane. Polska musi dostosować się do tych założeń programowych. Nasi decydenci niech nie ignorują ustaleń nauki na temat zmian klimatu. Bo jest wyraźnie zbadane, że 90 % światowych emisji pochodzi ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu. A 10 % ze zmiany użytkowania terenu (ZUT), głównie z deforestacji (EPA, 2017).
Dlatego snucie pomysłów o węglowych gospodarstwach leśnych, które miałyby rzekomo mieć dobroczynny wpływ na dekarbonizację, jest głoszeniem nieprawdy. Wycięty las to jest źródło uwolnionych emisji CO2. Dlatego promocja spalania drewna czy budownictwa drewnianego jest szkodliwa w zrozumieniu mechanizmów obiegu węgla w przyrodzie.
Wycięte drzewa nie uczestniczą w procesie fotosyntezy i nie pochłaniają CO2 i nie wydzielają tlenu bo ich po prostu nie ma po deforestacji. Mało tego. Posadzone młode drzewa do 10 roku życia są dodatkowym źródłem dwutlenku węgla do atmosfery (Carole Coursolle i in., 2012). Ale niestety nasi decydenci albo o tym nie wiedzą albo ten problem ignorują wprowadzając w błąd opinię publiczną o rzekomym dobrodziejstwie węglowych gospodarstw leśnych.
Miejmy nadzieję, że zdecydowana większość przedstawicieli z różnych państw zakwestionują dziwaczne pomysły Polski, które są niezgodne z ustaleniami nauki. Czas temu położyć kres. W szczególności konieczne będą takie kroki aby nasz kraj nie wygłaszał takich antynaukowych tez nie mających nic wspólnego ani z ekologią ani z klimatologią.
Kraje uczestniczące na COP23 w Bonn powinny zobowiązać się również do większego nacisku edukowania społeczeństwa w sprawach zmian klimatu. Po to by je skutecznie przygotować do adaptacji już w niedalekiej przyszłości.
Według niedawnego raportu Banku Światowego, zmiany klimatyczne stanowią główne zagrożenie dla rolnictwa i rybołówstwa. Zagrożone są poważnie stref przybrzeżne ze względu na podnoszący się poziom wód oceanów, zwłaszcza w krajach wyspiarskich południowego Pacyfiku. Zagrożone są zasoby wodne (w tym do picia), zdrowie i ekosystemy (zaburzona równowaga ekologiczna) (World Bank Group, 2016).
Adaptacja (przystosowanie się) i mitygacja (przeciwdziałanie) powinny iść w parze z edukacją społeczeństwa, z naciskiem na temat fizyki klimatu. Jeśli nie chcemy żyć w zagrożeniu w przyszłych dekadach XXI wieku to musimy koniecznie przedsięwziąć wszelkie możliwe środki aby radykalnie zminimalizować redukcje emisji gazów cieplarnianych. Jeszcze jest czas, choć lądolody Grenlandii i Antarktydy już będą topnieć a poziom wód oceanicznych podnosić się przez długie tysiąclecia nawet gdybyśmy jutro żyli już w zeroemisyjnej światowej gospodarce.

Autor: Jacek Baraniak

Jestem z zamiłowania i z wykształcenia ekologiem, ale tylko z pasji miłośnikiem klimatologii. Obie nauki w szczególny sposób są podobne do siebie, gdyż ludzkość wywiera szczególny wpływ na Ziemię w obrębie tych dwóch dziedzin nauki. Dokonuje destrukcji zarówno względem środowiska przyrodniczego, jak i klimatu naszej planety. W szczególności obu tym dyscyplinom naukowym poświęcony jest ten blog.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: