Przyszłość zim jest pod znakiem zapytania

Gdy masy arktycznego i syberyjskiego powietrza przynoszą z sobą potężną falę ochłodzenia, sam biegun północny doświadcza równie potężnej fali ocieplenia. W 2018 r. z takim incydentem mamy do czynienia na przełomie lutego i marca.

Jak to możliwe, że w Warszawie jest cieplej niż na biegunie północnym? Przyczyną tego wszystkiego jest też polarny prąd strumieniowy (polarny jet stream). Silnie meandrujący prąd, który przynosi z sobą olbrzymie ilości ciepła z niższych szerokości geograficznych i jednocześnie wnoszący na nie olbrzymie ilości zimna.

Pory zimowe mają w sobie jeszcze spory zapas mas zimnego powietrza wiejącego znad Syberii czy Arktyki czy też znad północnej Grenlandii i północnej Kanady. Dopóki lód arktyczny jeszcze będzie utrzymywać się, dopóty fale mrozów będą jeszcze nawiedzać Amerykę Północną, Europę i Syberię. Jednak z dekady na dekadę powierzchnia lodu tego kurczy się. Główną przyczyną jest rosnąca non stop w górę koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi.

Jaka przyszłość zim będzie za 10, 20 czy 30 lat? W tym czasie możemy spodziewać się zaniku lodu arktycznego w letniej porze. Czy będą dalej nawiedzać świat fale mrozów? Z pewnością będą, ale w znacznie mniejszym stopniu. Będą coraz rzadsze. Aż w końcu zupełnie zanikną. Ale to już będzie całkowicie inny świat.

Rys. Koncentracja lodu w Arktyce. Źródło Sea Ice Remote Sensing

Arktyczne wzmocnienie przybierze na sile gdy lodu w Arktyce zacznie brakować. Polarny jet stream nie wiadomo jak się zachowa gdy nie będzie już czapy polarnej na biegunie północnym. Amplituda temperatur zacznie się zmniejszać gdy fale mas arktycznego, syberyjskiego i północno-kanadyjskiego powietrza zaczną również zmniejszać się i stawać się coraz rzadsze. Gdy różnica temperatur pomiędzy arktycznymi wysokimi szerokościami geograficznymi a niskimi szerokościami geograficznymi z klimatu umiarkowanego zacznie być coraz mniejsza. A więc, gdy temperatury będą mniej więcej te same.

Za 50 lat jednak mroźne zimy w przedziale temperatur -10 – -20 stopni Celsjusza mogą być już niezmierną rzadkością występującą tylko gdzieś wysoko w górach i na wysokich szerokościach geograficznych w tundrze. A gdy świat będzie dalej się ocieplał to i tam te fale mrozów gdzieś pod koniec XXI wieku mogą przestać istnieć.

Póki co cieszymy się jeszcze względnymi zimami na wyżynach i wysoko w górach oraz w klimacie borealnym. Jeszcze śniegu nie brakuje w miejscach gdzie się organizuje olimpiady zimowe, ale z dekady na dekadę będzie to niemożliwe na niższych szerokościach geograficznych. Np. na południu Europy w Alpach czy może nawet w Górach Skalistych w USA.

Zimy stają się nie tylko coraz mniej mroźne, ale i też coraz krótsze. Gdy zaniknie lód arktyczny latem, mogą one być jeszcze krótsze.

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/w-warszawie-zimniej-niz-na-biegunie-polnocnym-277

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/arktyczne-wzmocnienie-13

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/anomalie-pogodowe-arktyka-i-prad-strumieniowy-36

Autor: Jacek Baraniak

Jestem z zamiłowania i z wykształcenia ekologiem, ale tylko z pasji miłośnikiem klimatologii. Obie nauki w szczególny sposób są podobne do siebie, gdyż ludzkość wywiera szczególny wpływ na Ziemię w obrębie tych dwóch dziedzin nauki. Dokonuje destrukcji zarówno względem środowiska przyrodniczego, jak i klimatu naszej planety. W szczególności obu tym dyscyplinom naukowym poświęcony jest ten blog.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s